top of page
Search
  • Writer's pictureMartina Kaderková

Míša ve firmě - díl 3.

Důležitou součástí každé komunikace s firmou je osobní schůzka. Personalisté, finanční ředitelé a majitelé firem nám otvírají svoje dveře a my jim můžeme ukázat, že jejich pracovní prostředí rozhodně není až tak nedostupné pro OZP, jak se jim na první pohled mohlo zdát.Zpovídala jsem naši koordinátorku Míšu, jak probíhá osobní schůzka ve firmě.


Na úvodní schůzce seznamuji zástupce firem s naším postupem. Jsem moc ráda, že i přes prvotní obavu z tohoto tématu se nám firmy otevírají. Zkouší si představit, že jejich pracovní prostředí není až tak nedostupné pro OZP. A když pochopí, že když jim s tím pomůžeme, mohou mnohé získat, pak se nám otevírají možnosti. Na obou stranách.


"Pojďme se bavit o možnosti toho, že by se na Vaše pracoviště podívali lidé s postižením. Získáte jejich pohled na to, zda to jde, nebo opravdu nejde", začínám. "Myslíte? A tak proč ne? Možná uvidí něco, co my nevidíme", odpovídá paní personalistka. Nastává ta pravá chvíle pro náš TROUBLEGANG. Proč jsme zvolili tento název? Protože vystihuje působení členů Troublegangu. Neznamená to, že snad s námi přijdou nějaké potíže. Právě naopak! Troublegang přichází do firmy, aby potíže vyřešil, předešel jim nebo naopak zjistil, že žádné potíže nebo překážky v zaměstnání OZP ani reálně ve firmě nejsou.


Na pracoviště přichází Erik s vadou sluchu, Míša se zrakovou vadou, Ruda s mentálním postižením a přijíždí i Doris na vozíčku. Pracovní prostředí sledují již z parkoviště. A začínají si klást otázky a přemýšlet: Jak se mi jde do práce? Jak složité je se na pracovní místo dostat? Jaké překážky na mě číhají po cestě do šaten?


Už prvotní cestu na pracoviště bedlivě sledují. Na pracovišti stráví čas potřebný pro ohodnocení celé pracovní činnosti. Zkusí si činnost, pokud nám to zaměstnavatel umožní. Členové Troublegangu sledují i kolegy a hovoří s nadřízenými. Společně s nimi je tu i Šárka - pracovní asistentka. Pomáhá jim správnými otázkami vytvořit užitečné hodnocení pro zaměstnavatele. Výstupem je pak zpráva očima lidí s postižením. Je to unikátní hodnocení pracoviště, na základě kterého zaměstnavatel ví, jakého člověka, za jakých podmínek a s jakým postižením může zaměstnat.


12 views0 comments

Comentarios


bottom of page