top of page
Search

Neochota zaměstnávání OZP ve státní správě

Updated: Jul 31, 2021

Zákon ukládá těm, kteří zaměstnávají více než 25 zaměstnanců, aby dali práci minimálně 4 % osob se zdravotním postižením. To se samozřejmě týká i úřadů státní správy. Realitou však je, že veřejné organizace zaměstnávají v průměru pouze 2,5 % lidí s postižením, přičemž však čtvrtina organizací zaměstnává méně než 1 % a další čtvrtina méně než 2 % - viz zpráva zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové.


My v Etincelle zaměstnáváme už přes 150 lidí s hendikepem v provozech jako jsou bistra, pekárna, cukrárna nebo pražírna kávy a opakovaně se pokoušíme o zaměstnání konkrétních lidí s hendikepem v různých veřejných institucích. I přes řadu takových pokusů jsme uspěli jen minimálně.

Stejnou zkušenost má i nezisková organizace Rytmus (www.rytmus.org), která od roku 1994 podporuje lidi se zdravotním postižením (především mentálním) v aktivním začleňování do života, a to včetně nalezení vhodného zaměstnání.

Zástupkyně ombudsmana ve své zprávě z dubna 2021 uvádí, že z rozhovorů se zaměstnavateli vyplynulo, že od lidí s postižením očekávají, že jejich postižení nebude mít žádný vliv na vykonávanou práci - což je často těžko řešitelný požadavek. Problémem je už to, že by člověk třeba nemohl kvůli postižení telefonovat nebo naopak zadával text do počítače mluvenou formou, což jsou dnes technologicky snadno řešitelné překážky.

Pro zaměstnavatele jsou často problémem i zkrácené úvazky nebo práce z domova. Pokud zaměstnavatelé nemají ve své organizaci zákonný poměr lidí s postižením, musí místo toho v rámci sankce odvádět peníze do státního rozpočtu. To je bohužel k zaměstnávání lidí s postižením nijak nemotivuje, dochází jen k přelévání prostředků z jedné rozpočtové složky do druhé a fakticky se tak obchází Úmluva o právech lidí se zdravotním postižením,” říká k výzkumu zaměstnavatelů Monika Šimůnková.

Tyto nepříznivé údaje potvrzuje i samotný Úřad vlády ČR, který si v roce 2019 provedl vlastní průzkum ve vybraných úřadech státní správy a zjistil podobně tristní výsledky (najdete jej zde https://1url.cz/FKqIJ).


Tuto situaci se společnost Etincelle snaží intenzivně změnit. Proto přichází s vlastním programem O krok (www.okrok.eu), kde váhajícím zaměstnavatelům, včetně institucí státní správy, podává pomocnou ruku. Hlavní součástí programu je tým lidí s různými zdravotními hendikepy, tzv. Troublegang, který navštíví pracoviště, vyzkouší si konkrétní práci a dá zaměstnavateli přesnou zpětnou vazbu, kde je jaký problém a co případně potřebuje úpravu. Často přitom vyjde najevo, že potřeba úpravy pracoviště je minimální nebo žádná a že obavy zaměstnavatelů z integrace OZP jsou často úplně zbytečné.92 views0 comments

Comments


bottom of page