top of page
Search
  • Writer's picturePetr Schwank

Projekt O KROK úspěšně propojuje OZP se základními školami na kladensku. Jaký je na to recept?

Pod záštitou sociálních podniků Etincelle už druhým rokem působí projekt O KROK. Ten má za cíl nejen na kladensku propojovat zaměstnavatele s osobami se zdravotním postižením. V relativně krátkém časovém úseku pak tímto způsobem O KROK pomohl obsadit hned tři pracovní místa na základních školách v regionu.


 

Troublegang v akci

Organizaci nejprve chodí kontrolovat čtyřčlenný tým Troublegang. Každý jeho člen zastupuje některý z častých druhů postižení (mentální, fyzické, sluchové nebo zrakové). Na základě vyhodnocení pak Troublegangu pak O KROK doporučí vhodné zaměstnance na volné pozice. “Většinou není nutné dělat velké změny. Jedná se o drobnosti, které ale běžní lidé často přehlédnou. Pro lidi s postižením jsou ale stěžejní,” upozorňuje metodik zaměstnávání O KROKu Michaela Karásková.


Ředitelé nové zaměstnance vítají

“Potřebovali jsme obsadit pozici pracovníka pečujícího o naší velkou zahradu, kde jsme dlouhodobě měli problém najít schopného zaměstnance. O KROK tuto potřebu velmi rychle vyřešil a navrhl nám pána, se kterým jsme spokojeni,” říká Petr Novák, ředitel základní školy Jiráskova. O KROK jej propojil s Davidem (jméno jsme pozměnili – pozn. redakce) který dnes pracuje jako pomocný zahradník na poloviční úvazek.
Na Základní škole Brjanská zase zaměstnali paní s roztroušenou sklerózou na administrativní pozici. “Nejtěžší bylo najít místo, kam se v pohodě dopravím a mezi kolegy se budu cítit dobře,” popisuje Petra. (jméno jsme pozměnili – pozn. redakce) Ta už několik podobných pozic vystřídala, tu současnou si ale pochvaluje: “Je to zase úplně jiná práce. Naučím se něco nového.”


Pro většinu OZP není nutné dramaticky upravovat prostředí, ve kterém bude pracovat. “Nebyla nutná v podstatě žádná intervence. Jen jsme museli dobře naplánovat pracovní směny, aby si náš nový kolega mohl práci zařídit podle svých individuálních a zdravotních potřeb,” říká ředitel ZŠ Petr Novák. Mnohem zásadnější je, zda se nový kolega začlení do týmu. S tím mohou pomoci i workshopy, které O KROK také ve firmách a institucích organizuje. Na nich jde především o to, seznámit pracovní tým s tím, jak k OZP přistupovat.


Osvěta nejen na školách

O KROK tímto způsobem pracuje i se samotnými žáky na základních školách. Třeba jako na ZŠ Amálská na Kladně. Tady seznámil tým Troublegangu děti ze čtvrtých tříd, jak odlišné mnohdy bývají životy lidí s postižením. “Celý program byl pečlivě připravený, aby si každé dítě mohlo vyzkoušet být na chvíli člověkem s různým typem postižení. Žáci navíc sami začali s jednotlivými hendikepovanými členy programu komunikovat a zjistili tak, že jsou to lidé stejně jako oni - mají své zájmy, sny a životní příběhy,” pochvalovala si akci pedagožka Tereza Uxová. “Rozhodně se ráda programu zúčastním i s další třídou.”

18 views0 comments

Comments


bottom of page