top of page
Search
  • Writer's picturePetr Schwank

Zaměstnávání OZP ve firmě IKEA. Jak troublegang umísťuje OZP


Jedním z klíčových produktů projektu O KROK je Troublegang. A právě ten byl opět v permanenci v rámci umístění dvou OZP do společnosti IKEA. Její obchodní domy jsou dobře známé po celém světě. O čem se ale tolik nemluví, je snaha tamních týmů o integraci osob s různým druhem postižení. Jak se to povedlo v pražském obchodním domě?


 

Zaměstnávání OZP ve firmách je často tématem, které je buď přehlížené, nebo se vůbec neřeší. Často je opředené mnoha mýty. Nic z toho ovšem nepanuje ve firmě IKEA, která pozvala členy projektu O KROK k prohlídce prostor zlíčínského obchodního domu. Cílem bylo umístit alespoň dva OZP na některou z pozic, které IKEA dlouhodobě nabízí. Šlo primárně o podpůrné pozice, například asistenty pro podávání a skládání tašek.Na úvodní prohlídku jsme sezvali všechny vhodné uchazeče. Čekal je úvodní seminář, kde je pracovníci IKEA všechny uchazeče seznámili s hodnotami, které společnost ctí nejen vůči svým zaměstnancům.


Následovala prohlídka všech prostor. Udržitelné aktivity jsou IKEA blízké, i proto například zaměstnanci dbají na recyklaci jak použitých kartonových krabic, tak všech dalších odpadů. O tom se naši uchazeči přesvědčili třeba v lisovně, kam také měli možnost se podívat. V každé sekci se jich ujal pracovník IKEA, aby názorně vysvětlil, co je na dané pozici potřeba vykonávat.
Úkolem projektu O KROK je následně vyhodnotit, kde bude mít námi dosazený zaměstnanec nejlepší využití. Není potřeba dělat žádné změny na pracovišti. Drtivá většina OZP je schopna se okamžitě zapojit do provozu společnosti. Pomáhá, když se jich ze začátku ujmou zkušenější pracovníci. Přesně tak, jako to plánuje dělat IKEA. Každý nový člen týmu má možnost využít pomoci od zkušenějších.Další kroky bývají na straně projektu O KROK. Poté, co projdeme pracoviště (podobně jako IKEA na Zličíně), následuje vypracování zprávy, která by měla doporučit vhodné kandidáty na volné pozice. Věříme, že už brzy přivítá IKEA ve svých řadách nové zaměstnance OZP a pomůže tím k prolamování mýtů o zaměstnávání lidí s postižením.


21 views0 comments

Comments


bottom of page