Panorama Hotel Prague patří mezi velké pražské hotely. Přestože je spíše tzv. kongresový, v minulosti se tu ubytoval např. i celý štáb slavného filmu Amadeus. Jako většina pražských hotelů je vázaný hlavně na zahraniční turisty, přesto hotel covidové období ustál. Ubytovací kapacity se pomalu otevírají, a tak jsou zapotřebí nové posily. A my jsme rádi, že jeho HR manažerka Barbora Jelínková projevila zájem zaměstnat i lidi s hendikepem: „Zkušenosti se zaměstnáváním postižených už máme, takže víme, že ta spolupráce možná je. Máme tady i pozice, na které by to bylo vhodné. A je v tom i ten aspekt, že to pomůže nám jako firmě při zaměstnávání OZP, protože každá firma má povinnost takové lidi zaměstnat, takže je to taková situace, že my pomůžeme někomu a zároveň to pomůže i nám. Teď bychom mohli zaměstnat někoho na pozice ve finančním oddělení a případně do kuchyně na pomocné práce.“
Troublegang v hotelu Panorama Hotel Prague
HR manažerka Barbora Jelínková oslovila skupinu sociálních podniků Etincelle, která v rámci projektu O KROK nabízí testování pracovních pozic prostřednictvím Troublegangu. Ten, kdo ještě neví, co je Troublegang, tak se jedná o skupinu lidí s různým postižením, která testuje možná pracovní místa, zda jsou vhodná i pro lidi s hendikepem. A právě to Barboru Jelínkovou zaujalo: „Já si myslím, že je to fantastický nápad, ušetří to čas jak té firmě, tak tomu potenciálnímu zaměstnanci. Dostaneme nějakou zprávu z testování toho Troublegangu, jaké případné nástrahy by tam mohly být, na co si dát pozor.“
Členové Troublegangu tedy navštívili Panorama Hotel Prague a jako první si naše Doris, která je na vozíčku, musela vyzkoušet různé vstupy včetně toalety, aby zjistila, jestli by byl zajištěný přístup pro vozíčkáře. Musela chvíli hledat, ale protože vstupů i toalet má hotel více, zvládla to. A HR manažerka Barbora Jelínková byla u toho: „Já jsem to teď s vámi prošla, viděla jsem třeba s vozíčkářem, kde by to byl problém, viděla jsem, jaké postižení by bylo vhodné kam. A vidíme, že by to šlo. Je to super, že si nejdřív zhodnotíme, jak by to šlo i ze stran těch postižených, protože oni si řeknou, tady by to šlo, protože oni s tím mají tu největší zkušenost a pak už můžeme hledat mnohem vhodnějšího kandidáta. Ta šance na úspěch je mnohem vyšší, než kdybychom si řekli, že zaměstnáme někoho s postižením a nikdo by nevěděl, jak by to mohlo fungovat. Takhle to bude snadnější.“
Pracovní dobu pro lidi s hendikepem je zapotřebí trochu upravit
Lidé s hendikepem často nemohou pracovat 8 hod., ale to tady nevadí. Hotel podporuje částečné úvazky a není problém, aby se na jedné pozici vystřídali třeba dva pracovníci. V poslední době se ale také rozšířila možnost home office, kterou by někteří lidé s hendikepem uvítali. Barbory Jelínkové jsme se zeptali, jestli je něco takového v hotelu vůbec možné: „Home office se všeobecně v hotelech nedělal, nicméně doba covidová nám ukázala, že u některých pozic to jde i v tom hotelovém prostředí. Když byly zavřené školy, tak jsme se museli některým kolegům přizpůsobit. A i teď máme jednu kolegyni, která se vrátila do práce po mateřské a my už víme, že někdy může pracovat z domova. Najednou jsme přišli na to, že i tady to jde. Na tom finančním oddělení, to si umíme představit, že by někdo mohl pracovat částečně z domova, v kuchyni to samozřejmě nejde. Hrnce se musí umýt tady.“
Spolupráce s hotelem začala dobře a my doufáme, že brzy budeme moct doporučit vhodného pracovníka s hendikepem anebo třeba dva na jednu pozici. Jak jsme zjistili, zaměstnanci hotelu dostávají celou řadu benefitů, a tak věříme, že se v hotelu budou mít zaměstnaní s hendikepem dobře. To potvrzuje i HR manažerka Barbora Jelínková: „Já mám na starosti lidi, beru je jako svoje vlastní, máme tady opravdu dobrý kolektiv, proto věřím, že se u nás bude lidem s hendikepem líbit. Těším se na spolupráci.“
Comments